Detská obrna

Akútna poliomyelitída
Polio lores134.jpg
Pacient trpiaci detskou obrnou
Klasifikácia
MKCH-10A80: Akútna poliomyelitída (odkaz)

Star of life3.svg Pozri aj Medicínsky portál

Detská obrna (iné názvy: (akútna) poliomyelitída, Heineho-Medinova choroba; lat. poliomyelitis anterior acuta) je infekčná choroba vyvolávaná poliovírusom, ktorý u nezaočkovaného jedinca napáda predné rohy miechy, kontrolujúce pohyb svalov. To môže viesť k trvalým ochrnutiam až k smrti.

Postihnuté bývajú najčastejšie deti od troch do ôsmich rokov, zriedkavo aj starší pacienti či dospelí. Keďže ide o vírusové ochorenie, neexistuje žiadna účinná liečba proti tomuto vírusu. Dôsledkom konzekventného očkovania sa ale v niektorých krajinách podarilo detskú obrnu úplne odstrániť.

Polivírus je neobalený vírus s jednovláknovou ss RNA + polarity s priemerom ca. 30 nm, čeľade picornaviridae, rodu enterovírus. K tomuto rodu patria tri sérotypy vírusov: typ I, ktorý najčastejšie vyvoláva ochrnutia, ale aj epidémie, ďalej typ II a typ III. Medzi týmito troma pôvodcami neexistuje žiadna získaná imunita. To znamená, že infekcia jedným z troch typov vírusu neochráni pred infekciou ostatnými dvoma typmi vírusov. Okrem ľudí bývajú postihnuté aj opice.

Klasifikácia

 • A80: Akútna poliomyelitída
  • A80.0: Akútna paralytická poliomyelitída spojená s vakcináciou
  • A80.1: Akútna paralytická poliomyelitída importovaným divým vírusom
  • A80.2: Akútna paralytická poliomyelitída domácim divým vírusom
  • A80.3: Iná a nešpecifikovaná akútna paralytická poliomyelitída
  • A80.4: Akútna neparalytická poliomyelitída
  • A80.9: Nešpecifikovaná akútna poliomyelitída

Charakteristika

Postihnutie centrálneho systému sprevádzané horúčkou, bolesťami hlavy, stuhnutím svalstva, hlavne šijového.

Liečba

Pri postihnutí dýchacieho svalstva zapojenie dýchacieho prístroja, pri svalovom postihnutí fyzioterapia, rehabilitácia.

Iné projekty

This page is based on a Wikipedia article written by contributors (read/edit). Text is available under the CC BY-SA 4.0 license; additional terms may apply. Images, videos and audio are available under their respective licenses. Cover photo is available under CC BY 2.0 license.