Malcolm Scott Carpenter

Malcolm Scott Carpenter
astronaut NASA
Scott Carpenter v roku 1964
Scott Carpenter v roku 1964
Št. príslušnosťUSA
Stavzosnulý
Narodenie1. máj 1925
Boulder, Colorado, USA
Úmrtie10. október 2013 (88 rokov)
Denver, Colorado, USA
Iné zamestnanieskúšobný pilot
Čas vo vesmíre4 hodiny, 56 minút
Kozmonaut od9. apríla 1959
MisieMercury-Atlas 7
Znaky misiíAurora 7 patch.png
Kozmonaut do10. augusta 1967

Malcolm Scott Carpenter (* 1. máj 1925, Boulder, Colorado, USA[1] – † 10. október 2013, Denver, Colorado[2]) bol americký kozmonaut. Dňa 24. mája 1962 3 razy obletel Zem v kozmickej lodi Mercury 7 (Aurora 7). Bol druhým Američanom, ktorý obletel Zem a štvrtým Američanom vo vesmíre (po Shepardovi, Grissomovi a Glennovi).

Životopis

Malcolm sa so svojou ťažko chorou mamou prisťahoval k starému otcovi Vic Noxonovi do Boulderu v Colorade z predchádzajúceho bydliska v New Yorku. Starý otec, vážený redaktor amerického západu, ho naučil základom života v prírode. Neskôr matka zostala v sanatóriu, otca videl zriedka, iba cez letné prázdninách a starý otec zomrel. Staral sa o seba sám. Bol vynikajúci jazdec na koni, lyžiar, tanečník.

Počas druhej svetovej vojny maturoval, vo vojenskej škole začal lietať. Potom pokračoval štúdiom na coloradskej univerzite v Bouldere. Učenie mu nešlo, prepadal. Pracoval ako pomocný robotník, potom nasledovala automobilová havária a pobyt v nemocnici. Keď sa vrátil, pustil sa naplno do štúdia a v roku 1948 sa oženil s René Priceovou. Vrátil sa znovu k armáde, absolvoval letecký výcvik. Lietal na hliadkové lety z Aljašky a Japonska pozdĺž hraníc ZSSR.

V roku 1954 bol prijatý do námornej školy testovacích pilotov v Partixente, štát Maryland. Po dvoch rokoch strávených v lietadlách bol poslaný do námornej školy, stal sa dôstojníkom leteckej spravodajskej služby. Hneď na to dostal pozvánku medzi budúcich kozmonautov. V NASA bol od 2. apríla 1959 do septembra 1967. V čase svojho letu bol už rozvedený a mal štyri deti.

Let do vesmíru

Kozmická loď Mercury-Atlas 7 (Aurora 7) odštartovala ako druhá americká na obežnú dráhu Zeme. Štart bol z mysu Canaveral a na palube bol samotný Carpenter. Počas 4 hodín trvania letu trikrát obletel Zem a pristál na hladine Atlantického oceánu. Riadiace stredisko nebolo s jeho chovaním spokojné, pretože si na palube robil čo chcel, kvôli fotografovaniu zbytočne spotreboval pohonné hmoty a tak pristátie bolo riskantnou záležitosťou.

Po lete

V roku 1967 odišiel z kozmického výskumu a zaoberal sa podmorskými stanicami vojenského námorníctva. V júli 1969 odišiel do zálohy a začal súkromne podnikať v Los Angeles.

Referencie

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha : Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-pilotu USA, s. 357.
  2. Zemřel astronaut Scott Carpenter, čtvrtý Američan v kosmu [online]. Idnes.cz, 2013-10-10, [cit. 2013-10-10]. Dostupné online.

Pozri aj

Externé odkazy

Zdroj

  • Sto hvězdných kapitánů, vydalo nakladatelství Práce r.1982, autor Milan Codr

This page is based on a Wikipedia article written by contributors (read/edit). Text is available under the CC BY-SA 4.0 license; additional terms may apply. Images, videos and audio are available under their respective licenses. Cover photo is available under CC BY 2.0 license.