Robert Mundell

Nositeľ Nobelovej ceny
Robert Mundell
kanadský ekonóm
Robert Mundell
Narodenie24. október 1932
Kingston, Ontário, Kanada
Úmrtie4. apríl 2021 (88 rokov)
Siena, Taliansko
Alma materUniversity of British Columbia
University of Washington
London School of Economics
Massachusetts Institute of Technology
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Robert Mundell

Robert A. Mundell (* 24. október 1932, Kingston, Kanada – † 4. apríl 2021, Siena, Taliansko[1]) bol kanadský ekonóm a profesor ekonomiky na Columbijskej univerzite. Je považovaný za otca teórie optimálnych menových oblastí a tvorcu ekonómie strany ponuky.

Za „analýzu monetárnej a fiškálnej politiky pri rôznych režimoch menových kurzov a za analýzu optimálnych menových oblastí“ získal v roku 1999 cenu Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela. Vo svojich prácach sa intenzívne venoval histórii medzinárodného menového systému a zohral významnú rolu pri vzniku eura.

Životopis

Narodil sa v kanadskom Kingstone. Vysokoškolský diplom obhájil v Kanade na University of British Columbia vo Vancouveri, London School of Economics, titul PhD. v ekonómii získal na prestížnej MIT (Massachusetskom technologickom inštitúte)

Od roku 1974 pôsobil ako profesor ekonómie na Kolumbijskej univerzite v New Yorku. Má za sebou dlhoročnú profesorskú prax, učil na svetových univerzitách ako je Stanford University, University of Chicago, či na univerzite v talianskej Bologni. Jeho prednášky mohli vidieť študenti v Európe, Severnej a Južnej Amerike, Ázii, Afrike i Austrálii. Robert A. Mundell pôsobil ako poradca pre niekoľko medzinárodných organizácií a inštitúcií ako napríklad OSN, MMF, Svetovú banku, Radu guvernérov Federálneho rezervného systému, ministerstvo financií USA, kanadskú vládu ako aj iné vlády v Latinskej Amerike a Európe a mnohé iné.

Hlavné prínosy

Diela

Najznámejšie knihy Roberta A. Mundella:

  • Človek a ekonómia
  • Medzinárodný menový systém: Konflikt a reforma
  • Menová teória: úrok, Inflácia a rast vo svetovej ekonomike
  • Budovanie Novej Európy, Euro ako stabilizátor v medzinárodnom menovom systéme

Referencie

  1. The Zeus Of Economics Has Died [online]. . Dostupné online. (po anglicky)

Iné projekty

Externé odkazy

Zdroj


This page is based on a Wikipedia article written by contributors (read/edit). Text is available under the CC BY-SA 4.0 license; additional terms may apply. Images, videos and audio are available under their respective licenses. Cover photo is available under CC BY 2.0 license.