Virtual International Authority File

Virtual International Authority File (VIAF) je medzinárodný súbor menných autorít. Ide o spoločný projekt, na ktorom sa podieľa viac národných knižníc a súborných katalógov, spravovaný Online Computer Library Center (OCLC). Prvotný impulz vzišiel od Nemeckej národnej knižnice a americkej Knižnice Kongresu.

Cieľom projektu je spájať jednotlivé národné autoritatívne záznamy do jedného virtuálneho záznamu (pre jednu osobu, inštitúciu atď.). Dáta zozbierané z národných databáz sú prístupné na internete pre ďalšie využitie. Vzájomné aktualizácie záznamov prebiehajú cez protokol Open Archives Initiative.

Zúčastnené inštitúcie

VIAF zhromažďuje dáta pre testovacie účely aj z týchto inštitúcií:

Iné projekty

Externé odkazy

  • viaf.org – oficiálna webstránka projektu (po anglicky)

Zdroj

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Virtual International Authority File na anglickej Wikipédii a Virtual International Authority File na českej Wikipédii.

This page is based on a Wikipedia article written by contributors (read/edit). Text is available under the CC BY-SA 4.0 license; additional terms may apply. Images, videos and audio are available under their respective licenses. Cover photo is available under CC BY 2.0 license.