Walter Marty Schirra

Walter M. Schirra, Jr.
astronaut NASA
Wally Schirra v roku 1964
Wally Schirra v roku 1964
Št. príslušnosťUSA
Stavzosnulý
Narodenie12. marec 1923
Hackensack, New Jersey, USA
Úmrtie3. máj 2007 (84 rokov)
La Jolla, Kalifornia, USA
Iné zamestnanieskúšobný pilot
Hodnosťkapitán, U.S. Navy
Čas vo vesmíre12 dní, 7 hodín, 12 minút
Kozmonaut od9. apríla 1959
MisieMercury-Atlas 8, Gemini 6A, Apollo 7
Znaky misiíMercury-8-patch.png Gemini 6A patch.png AP7lucky7.png
Kozmonaut do1. júla 1969

Walter Marty „Wally“ Schirra, Jr. (* 12. marec 1923, Hackensack, New Jersey, USA – † 3. máj 2007, La Jolla, Kalifornia) bol americký astronaut. Bol to jediný astronaut, ktorý letel v kozmických lodiach Mercury, Gemini a Apollo. Počas troch letov strávil 295 hodín a 15 minút na obežnej dráhe Zeme.

Život

Mladosť a výcvik

Schirrova rodina pochádzala zo Švajčiarska. Walter mal veľa príbuzných a sestru Zuzanu. Rád lyžoval a pretekal na autách. Po základnej škole absolvoval strednú a potom začal študovať na strojníckej fakulte v Newarku a v roku 1941 na námornej akadémii v Annapolise. Ukončil ju roku 1945. Ako aktívny pilot narukoval k 7. americkej námornej flotile v Tichomorí a bojoval aj v kórejskej vojne. Zúčastnil sa viac ako stovky bojových letov. Po tejto vojne sa vrátil do USA, slúžil ako pilot na základni v Kalifornii. Od roku 1954 bol testovacím pilotom a potom sa rozhodol stať sa kozmonautom. Bol ženatý a mal dve deti.

Lety do vesmíru

S kozmickou loďou Sigma 7 odštartoval z kozmodrómu na myse Canaveral na deväťhodinový let v októbri 1962. Išlo o o siedmy let človeka do vesmíru v rámci programu Mercury s Atlasom 8. Pristál na hladine Tichého oceánu.

O tri roky neskôr letel z rovnakého kozmodrómu v kozmickej lodi Gemini 6A. Kolegom mu bol Thomas Stafford. Išlo o skupinový let, pretože spoločne s nimi bola na orbite loď Gemini 7. Po jednom dni a 16 obletoch Zeme pristáli v Tichom oceáne.

O ďalšie tri roky vzlietol po tretíkrát do kozmu a bolo to naposledy. V rámci programu Apollo riadil loď Apollo 7 na obežnej dráhe Zeme. Spolu s ním leteli Donn Eisele a Walter Cunningham. Počas letu vykonali celý radu skúšok ako nutnú podmienku pokračovania programu letov na Mesiac. Po 11 letových dňoch pristáli v Atlantickom oceáne.

Po letoch

Z NASA aj z námorníctva odišiel hneď po poslednom lete a prijal miesto predsedu spoločnosti Regeney Investors v Denveri, podpísal niekoľko zmlúv na vystupovanie v televízii a tiež sa stal komentátorom ďalších letov pre spoločnosť Colombia. Zomrel na srdcový infarkt 3. mája 2007 vo veku 84 rokov v nemocnici Scripps Green v kalifornskom meste La Jolla.

Iné projekty

Externé odkazy

This page is based on a Wikipedia article written by contributors (read/edit). Text is available under the CC BY-SA 4.0 license; additional terms may apply. Images, videos and audio are available under their respective licenses. Cover photo is available under CC BY 2.0 license.